Kešu

Název Ve 100g výrobku % GDA
Energetická hodnota
Bílkoviny
Cukry
Tuky
Sodík

Kešu - oříšky tropického stromu ledvinovníku západního rostou na zvláštních dužnatých stoncích připomínajících soudkovitá jablka.

Ledvinovník západní je středně velký, až rozložitý strom s okrouhlými listy, podobnými pistáciovým.

Oříšek kešu je vlastní plod na konci tzv. kešu jablka, šťavnaté zdužnatělé stopky květní, která má svíravou chuť. Šedý nebo hnědý ořech ledvinovitého tvaru má bílé semeno, obalené trpkou jedovatou skořápkou.

Ledvinovník, pocházející z Jižní Ameriky, se již od šestnáctého století pěstuje v Indii a rozšířil se do řady tropických oblastí, vedle Indie především do východní Afriky.

 Kešu obsahují velké množství karotenů, proto příznivě působí na oči, kůži, sliznice a proti nádorovým onemocněním. Jsou vhodné i při nemocích srdce, nervové soustavy a poruchách krvetvorby. Jejich vysoký obsah železa a vitaminu C posiluje imunitu i vitalitu organismu.

Používají se do pečiva a do ořechového koktejlu, vyrábí se z nich kešu máslo. Prodávají se obvykle solené a s oblibou se konzumují syrové, to znamená již částečně opražené, nebo pražené a osolené. Užívají se k ochucení sladkých i pikantních pokrmů.

Nejvýznamnější pěstitelské oblasti

Mapa


Naši partneři:

Albert METRO Makro Globus

© 2024, K-SERVIS PRAHA, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑