Podzemnice (arašídy)

Název Ve 100g výrobku % GDA
Energetická hodnota
Bílkoviny
Cukry
Tuky
Sodík

Arašídy jsou všeobecně známy a užívány jako oříšky, ve skutečnosti však jde o semena podzemnice olejné – tropické bobovité letničky. Po opylení žlutých květů, připomínajících hrách, se stopka květu prodlužuje a zavrtává se do půdy, kde dozrává plod. Křehké hnědé lusky ukrývají několik bledě žlutých semen s červenou slupkou. Arašídy pocházejí z amerických tropů.

Jejich suché skořápky znáte, podobají se luskům. Vysoký obsah tuku v ořechách způsobuje, že jsou velmi kalorické. Arašídy a lískové oříšky patří mezi zvlášť bohaté zdroje základních mastných kyselin, které jsou životně důležité pro normální růst tkáně a její vývoj. Pro vegetariány mohou být zdrojem mnoha živin, které se obvykle získávají ze živočišné potravy. Obsahují fosfor, železo, měď, draslík a bílkovinu. Vitaminy skupiny B, které jsou v hojné míře zastoupeny v arašídech, napomáhají k správné funkci nervů a působí protistresově.

Arašídy se obvykle konzumují pražené a solené. Často se také přidávají do pečiva a pikantních omáček a vyrábí se z nich rovněž arašídové máslo a stolní olej. V suchu se mohou skladovat až do spotřebování.

Burské oříšky je nutné opražit, aby se odstranila nahořklá chuť. U neloupaných plodů se k pražení používá bubnových roštů, loupaná jádra se praží v horkém rostlinném oleji při 180°C.

K nejoblíbenějším druhům tohoto celoročně prodávaného artiklu patří druhy Spanish, Jumbo Runner, Runner nebo Virginia přičemž poslední z nich se vyznačuje velkými jádry, která jsou oblíbená jako koktejlové oříšky.

Burských oříšků je ovšem ještě větší množství druhů. K nám se dovážejí skoro výhradně burské oříšky Virginia, a to ve slupce. Zde se teprve praží, takže do obchodu přicházejí skutečně čerstvě pražené. Zvyšuje se kromě toho poptávka po výrobcích různě kořeněných.

Zajímavé jsou rovněž některé jiné produkty z burských oříšků: První, takzvané máslo, o němž byla řeč, pochází z USA. Víc než z devadesáti procent sestává z umletých pražených burských jader, nepatrně osolených a s trochou cukru a rostlinného oleje zpracovaných na vláčnou, hebkou pastu.

Druhým výrobkem je olej, lisovaný hlavně z jader druhu Spanish. Je chuťově neutrální a snáší zvlášť vysokou teplotu, takže se dobře hodí na smažení nebo při přípravě různých fondue.

Nikoli na posledním místě je použití burských jader při výrobě cukrovinek – tyčinek, čokolád a oříškových směsí, která dosahuje velkého objemu. Pražené burské oříšky patří v pohostinství k vínu.

 

Nejvýznamnější pěstitelské oblasti

Mapa


Naši partneři:

Albert METRO Makro Globus

© 2024, K-SERVIS PRAHA, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑